Virpi Räty 2064
Konsultoiva erityisopettaja, kunta- ja aluevaltuutettu

Olen 59-vuotias 3 aikuisen lapsen äiti ja mumma. Olen kunnanhallituksen puheenjohtaja ja hyvinvointialueen hallituksen ja valtuuston jäsen .
Olen koulutukseltani kasvatustieteen maisteri ja työskentelen konsultoivana erityisopettajana Nurmijärvellä.
Hyvinvointialueen talous
Talouden tasapainottaminen haastaa hyvinvointialueilla ja päättäjät joutuvat tekemään vaikeita ratkaisuja ensi kaudella mm. palveluverkon osalta. Tästä syystä Ei ole yhdentekevää kuka päättää sote-palveluista Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella.
Sote-palvelut Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella
- Palveluiden tarvitsijat jonosta sujuvasti hoitoon. Kehitetään hoitajan ja lääkärin omatiimimallia edelleen tukemaan vaikuttavaa ja jatkuvaa hoitoa.
- Ennaltaehkäisyyn ja taloudellisesti kestäviin ratkaisuihin tulee panostaa hyödyntämällä digitalisaatiota ja liikkuvia palveluita.
Lasten ja nuorten hyvinvointi
- Lasten ja nuorten terapiatakuu on otettava tehokäyttöön, jotta haasteisiin voidaan puuttua ajoissa ennen niiden kasaantumista. Matalan kynnyksen palvelut ovat tärkeitä hyvinvoinnin tukemisessa.
- Sosiaalipalveluita on kehitettävä toimintaansa ennaltaehkäisevään ja varhaisen puuttumisen suuntaan.
Ikäihmisten palvelut
- Yhteisöllistä asumista on lisättävä ja monimuotoistettava yhteistyössä kunnan ja yksityisten toimijoiden kanssa..
- Ikäihmisten sosiaali- ja terveydenhoitoa on kehitettävä kokonaisvaltaisesti esimerkiksi ”ikäneuvola”-mallin avulla, jossa huomioidaan myös yhteisöllinen ulottuvuus.
Yhteistyö Keusoten ja kuntien välillä
- Yhteistyötä on kehitettävä edelleen erityisesti hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Tärkeiden ennaltaehkäisevien hyvinvointiin liittyvät palvelut eivät tunnu olevan hyvinvointialueen eikä kunnan vastuun piirissä. Tähän pitää saada muutos.
- Koulujen psykologi- ja kuraattoripalveluiden yhteistyö koulujen ja esiopetuksen kanssa pitää saada jatkumaan vähintäänkin tämän hetkisellä tasolla.
- Sosiaalipalveluiden osalta pitää tehdä kunnan sivistystoimen kanssa tiukempaa yhteistyötä ja pohtia yhteisiä vaihtoehtoja lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin parantamiseksi ja palveluiden vaikuttavuuden nostamiseksi.
Olen valmis jatkamaan työtä kuntalaisten hyväksi ja kehittämään Nurmijärven kuntaa sekä Keski-Uudenmaan hyvinvointialuetta.
Lue lisää kotisivuiltani www.virpiraty.fi